Voľný čas

Smer na Považská Bystricu

Ak sa vyberiete zo Žiliny smerom na Považskú Bystricu, doporučujeme vám navštíviť Bytčiansky zámok, príp. v ňom sídliaci Štátny archív. Milovníci prírodných krás by nemali obísť zaujímavé skalné útvary Súľovských skál. Dávnu históriu je možné si sprítomniť v zrúcanine Hričovského hradu.

Budatínsky hrad

Najstarší stredoveký hrad, ktorý vznikol na sútoku riek Váh a Kysuca v 2. pol. 13. storočia. Jeho expozícia predstavuje dejiny Žiliny a dobový interiér, tiež jedinečný slovenský fenomén akým je drotárstvo.


Bytčiansky zámok

Patrí medzi renesančné kaštiele na Slovensku, ktoré si zachovali pôvodný vzhľad. Stavba bola postavená medzi rokmi 1571 až 1574 na základoch vodného hradu. Juraj Jánošík, slovenský ľudový hrdina, slúžil ako vojak v tomto zámku začiatkom 18. storočia.


Sobášny palác v Bytči

Sobášny palác v Bytči je súčasťou známeho zámockého areálu a patrí medzi najvýznamnejšie renesančné pamiatky v strednej Európe. Jeho fasády sú bohato zdobené s grafitovou ornamentikou, s figurálnymi a rastlinnými motívmi okolo kamenných okien a portálu.


Smer na Prievidzu

Ak sa vyberiete zo Žiliny smerom na Prievidzu, cestou môžete navštíviť Lietavský hrad, kúpeľné mesto Rajecké Teplice, najstaršie mesto na Považí- Rajec, pohyblivý drevený betlehem v pútnickej obci Rajecká Lesná alebo obdivovať zaujímavú architektúru najvyššie položenej obce Čičmany.

Kúpele APHRODITE

Prírodné termálne liečebné KÚPELE APHRODITE patria v meste Rajecké Teplice medzi najznámejšie a najpríťažlivejšie na Slovensku. Súčasťou mesta a kúpeľov sú dva parky jeden vo francúzskom štýle a druhý v anglickom. Kúpele sú od hotela vzdialené 14 km.


Múzeum dopravy Rajecké Teplice

V Múzeu dopravy nájdete najdôležitejšie fakty o histórii cestnej, vodnej a železničnej dopravy na Slovensku a tiež modelové koľajisko zachytávajúce v zjednodušenej podobe žilinský železničný uzol v 20. rokoch 20. Storočia.


Objekty ľudovej architektúry Čičmany - dom č. 42 a Radenov dom

V muzeálnej expozícii jednoposchodového ľudového objektu, v tzv. Radenovom dome, sú predstavené zamestnania, ľudový odev a ľudové umenie obyvateľov Čičmian. V Dome č. 42 je prezentované bývanie z dvadsiatych rokov 20. storočia.


Smer na Martin

Ak sa rozhodnete spoznávať okolie Žiliny smerom na Martin, budete prechádzať Strečnianskou úžinou. Rieka Váh v tejto časti vytvára meander, nad ktorým sa vypínajú dva hrady. Doporučujeme vám plavbu na tradičnej plti Strečnianskou úžinou, okorenenú povesťami a príbehmi strečnianskych pltníkov.

Hrad Strečno

Stredoveký kamenný hrad vznikol na prelome 13. a 14. storočia. V roku 1970 bol hrad vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku. Expozícia prezentuje prehistóriu a históriu hradu Strečno a okolitého regiónu. V krypte hradu je umiestnená hlinená kópia múmie najznámejšej obyvateľky hradu, grófky Žofie Bosniakovej.


Smer na Terchovú

Ak si za cieľ vašej cesty vyberiete obec Terchovú a okolie, určite neoľutujete. Okrem prírodných krás najmladšieho národného parku v Žilinskom kraji - Malej Fatry, môžete navštíviť múzeum "Jánošík a Terchová" v Terchovej alebo sa vyviezť lanovkou na vrchol Chleb a vychutnať si okolitú panorámu z vtáčej perspektívy.

Vrátna Dolina

Doporučujeme tiež navštíviť Vrátnu Dolinu, ktorá sa nachádza 25km od hotela. Je jednou z najnavštevovanejších turistických a lyžiarskych destinácií Slovenska. Ponúka lanovku Vrátna (740 m) - Chleb (1,490 m).


Niektoré zverejnené fotografie podliehajú autorským právam Považského Múzea v Žiline.